Menü Kapat

2018 Akıllı Telefon Satışları

2018 yılında birçok akıllı telefonda çerçeveler azalırken daha sonra çerçeveler tamamen ortadan kalktı ve akıllı telefon tasarımlarında ciddi bir gelişme görüldü. Aynı zamanda akıllı telefon ram ve depoloma kapasitelerinde biraz artış görülürken telefonlarda yüksek çözünürlüklü ekranlar kullanılmaya başladı. Artık insanlar neredeyse her işini telefondan yapmaya başladı. Tüm bunlara rağmen akıllı telefon satış miktarında düşme oldu. 2017 yılında 1 milyar 455 milyon akıllı telefon satılırken 2018 yılında 1 milyar 388 milyon satıldı.

Güney Kore menşeili Samsung akıllı telefon satışlarında ilk sırada yer alırken Apple ise 2. sırada yer aldı. Son zamanlarda piyasaya giriş yapan Huawei Apple’ın arkasından 3. sırada yer alırken Oppo akıllı telefon satışlarında 4. sırada yer aldı. 2018 yılda akıllı telefon satışları.

Samsung 293.7 milyon
Apple 212.1 milyon
Huawei 206.0 milyon
Xiaomi 120.3 milyon
Oppo 119.6 milyon
Diğer 436.1 milyon
Toplam 1.388 milyar

2018 yılında akıllı telefon satışlarında 67 milyon düşüş görüldü. Apple telefon satışlarında ciddi bir düşüş yaşadı. Samsung’un da satışlarında düşüş yaşanırken; Huawei, Xiaomi ve Oppo satışlarında bir önceki yıla göre artış görüldü. Yani Çin’den piyasaya giriş yapan Huawei, Xiaomi ve Oppo iyi bir başarı elde ederek artık pastadan pay almaya başladı. Eğer böyle devam ederse Samsung ve Apple’ın işi zor gibi görününüyor. Önümüzdeki aylarda ne olacak, teknoloji devleri nasıl hareket edecek hep birlikte göreceğiz.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir