Menü Kapat

Android Telefon Hızlandırma Yöntemleri

Öncelikle günümüzde her yaştan milyonlarca insan akıllı telefon kullanıyor. İnsanlar eskiden sadece alo demek için kullandıkları telefondan artık bütün işlerini yapabiliyor. Örneğin; görüntülü arama, fotoğraf çekme, video çekme, şarkı dinleme, fotoğraf paylaşma, oyun oynama, film izleme, tv izleme, ses kaydetme. Teknolojinin gelişmesiyle insanların birbirleriyle etkileşim halinde kalabilmesi için mesafenin önemi kalmıyor.

Akıllı telefonu kullananların yaygın bir problemi de ‘telefonum donuyor’ ‘telefonum çok yavaş’ gibi şikayetler. Bu problem genelde telefonu kullanmaya bağlı olarak değişen önbellek yığılması, ram yetersizliği ve depolama kapasitesinin yetersiz kalmasına bağlı olabiliyor. Eğer telefonunuz kasıyorsa bu yazı sizin için faydalı olacak. Sizin için android bir akıllı telefonu hızlandırmak için bazı yöntemleri derledik.

Telefonunuzun ayarlar bölümünden uygulamalar bölümüne girip gereksiz, kullanmadığınız uygulamaların üstüne gelip kaldıra basın ve uygulamayı silin. Bu sayede telefonu gereksiz bir yükten kurtarmış olursunuz.

Galeriye girip sizin için önemli olmayan videoları silin. Videolar telefonunuzda son derece büyük bir yer kaplar telefonu hantallaştırır. Telefonda uzun videoları mümkün olmadıkça tutmayın

Galeriye girip yine gereksiz fotoğrafları silin. Birbirinin kopyası gibi olan fotoğraflar boşuna yer kaplar. Yani aynı fotoğraftan 5-10 tane varsa kötü olanları silin. Bu şekilde telefonda alan açılacaktır.

Ayarlar bölümünden depolama bölümüne girin. Daha sonra önbelleğe alınan veriler yolunu izleyip önbelleği temizleyin. Önbellek bir kere girdiğininiz uygulamayı sonraki girişlerinizde daha hızlı açmanızı sağlar. Zamanla bu veriler yığılır ve son derece yüksek bir boyuta ulaşır. Bunu temizlemeniz telefonu mutlaka hızlandırır.

Tüm bunları yaptınız ve telefon hızlanmadıysa telefona hard reset (format) atın. Verilerinizi yedekledikten sonra telefonu fabrika ayarlarına döndürün. Bunu yaparsanız telefondaki her şey silinir ve bir daha geri almanız mümkün olmaz. Telefona format atacaksanız bunu göze alarak atın.

Telefonda widget kullanmayın. Widget ler telefonun belleğini çok fazla meşgul edebilir.

Son olarak internette reklamlar vasıtasıyla karşınıza çıkan ‘telefonu hızlandırın uçurun’ gibi saçma sapan uygulamaları yüklemeyin. Çünkü bu yugulamaların çoğu telefonu hızlandırmaz aksine yavaşlatır.

Ayrıca telefonun ayarlar bölümünden bellek bölümüne girip, uygulamalar tarafından kullanılan belleğe tıklarsanızhangi uygulamanın daha fazla ram kullandığını kolay bir şekilde girebilirsiniz.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir