Menü Kapat

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Günümüzde modern teknoloji insanların birbirleriyle direkt olarak iletişim kurmasını sağlıyor. Sesli ve video aramalar, fotoğraflar, mailler… İnsanların birbirleriyle etkileşim halinde olması için aradaki mesafenin önemi kalmıyor.
Konu para olduğu zaman insanlar genelde aracıya ihtiyaç duyuyorlar.

Blockchain Teknolojisi nedir?

“Blockchain, sadece finansal işlemleri değil, neredeyse her şeyin değerini anlatacak şekilde programlanabilen, ekonomik işlemlerin dijital olmayan bir defteridir.”


Don & Alex Tapscott, Blockchain Revolution (2016)

Blockchain teknolojisi genellikle Bitcoin ya da diğer kripto para birimleri ile ilgilidir fakat bu buzdağının sadece görünen kısmı. Uzmanlar blockchain’in siyasetten sağlığa kadar birçok sektörü değiştirebileceğini söylüyör. Blockchain teknolojisinde herhangi bir değer taşıyan bütün işlemler matematik ve kripto sayesinde bağımsız bir veri zinciri haline geliyor. Para, mal, hizmet ve ayrıca oy işlemleri bile blockchain sayesinden kolay bir şekilde yapılabiliyor. Buradaki kayırların doğruluğu bir kurul tarafından kontrol edilip onaylanıyor. Bir internet bağlantısı olan herkes Blockchain’e dahil olabilme imkanına sahip.

Blockchain sadece Bitcoin için değildir. Hükümetlerden ve bankalardan bağımsız işlem kayıtlarının listesini tutan bir veri tabanıdır. Bu teknoloji sayesinde üçüncü parti denetleyicilerine ve noter gibi onaylama mercilerine gerek duymadan kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Yüklü miktarda olan veriler kolay bir şekilde yönetilebilir. Raporlama ve yönetim maliyetlerinde ciddi bir tasarruf sağlayabilir.

Blockchain teknolojisindeki şifreleme sayesinde veri hırsızlığı yapmak imkansızdır. Sistemin gizli bir parçasına giriş işletim teknolojisi tarafından anında engelleniyor. Günümüzdeki bankalardan çok daha güvenlidir. Blockchain teknolojisinde banka soygunu ve borsa çöküşü söz konusu bile değildir. Önümüzdeki 10 yıl içinde vergilerin toplanaması için bile kullanılacağı söylentiler arasında.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir