Menü Kapat

2020’de yükselişte olacak meslekler!

Günümüzde milyonlarca öğrenci üniversite sınavı olan TYT-YKS‘ ye hazırlanıp iyi bir mesleğe sahip olmak istiyor. Üniversite sınavına birkaç ay kaldığını göze alırsak, öğrencilerden bazıları kendine bir hedef belirlerken bazıları da ne olmak istediğine dair bir düşünceye sahip değil. En iyi meslek insanın yapmaktan zevk aldığı meslektir fakat meslek seçimini aynı zamanda bulunduğumuz dönemin göre yapmak zorundayız.

Dünya, tarihteki en büyük değişimini geçiriyor. Teknoloji çağında yaşıyoruz ve mevcut mesleklerin çoğu ister istemez yeni teknolojilere ayak uyduramıyor ve tarihin tozlu sayfasında yüz tutmaya başlıyor. Bununla birlikte sektörlerin ihtiyaçlarına göre yeni meslekler ortaya çıkıyor. Çeşitli üniversitelerde yeni bölümler açılıyor. Öğrenciler yatkın olduğu yeteneklere göre bu bölümlere tercih yapıyor. Üniversiteler de bölüme tercih yapan öğrencileri, üniversite sınavından aldıkları puana göre belli bir sıraya koyuyor ve bu sırada en yüksek puan alıp kontenjana girmeye hak kazanan öğrenciler bölüme yerleşiyor. Lisans ya da önlisans olarak eğitim öğretimini tamamlamaya çalışıyorlar.

Peki geleceğin meslekleri neler? Öğrenciler meslek seçiminde nelere dikkat etmeli? Yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

İnsanlığın tarihinde birkaç tane önemli olay var.

1) Yazının icadı

2)İnsanların hareket etmesini kolaylaştıran tekerleğin icadı.

3) Sanayi Devrimi (buharlı makineler)

4) Sıradaki devrim ise şu anda içinde olduğumuz bilgi teknolojileri devri. Bu dönemde ortaya çıkan ve önü en az 20-25 yıl açık olan bazı meslekler var.

Yönetim Bilişim Sistemleri (Menagement Information Systems)

Bu bölüm 2012 yılında Amerika da yapılan bir istatistiğe göre en iyi bölüm seçildi. Amerika’da en yaygın bölümlerin Tıp ve hukuk olduğunu göze alırsak Yönetim Bilişim Sistemleri bu bölümleri geride bırakıp en iyi bölüm olmayı başarmış. 4 yıllık lisans bölümü olan Yönetim Bilişim Sistemlerinin anlamı bilginin yönetimidir. Yazılım ağırlıklı bir bölüm olup basitçe anlatmak gerekirse işletmeyle bilişimin harmanlanmış halidir. Bilginin elde edilip yönetimi ile gerekli pazarlamaları yaparak bundan kazanç sağlamayı hedefler. Önü en az 20-25 sene açık bir bölümdür.

 • Bilgisayar Mühendisliği
 • IT Uzmanlığı
 • Bilişim Teknolojileri Mühendisliği
 • Telekomünikasyon Mühendisliği
 • Biyoinformatik
 • Endüstri Mühendisliği
 • Genetik Mühendisliği
 • Finans Mühendisliği geleceğin meslekleri arasındadır. Bu mesleklerin önü açıktır.

2020’de yükselişte olacak meslekler!

 1. Güneş Enerjisi Teknisyeni
 2. Rüzgar Enerjisi Teknisyeni
 3. Hemşire Uygulayıcısı
 4. Yazılım Geliştirici
 5. Fiziksel Terapist
 6. Veri Analisti
 7. Dijital İçerik Uzmanı
 8. Bilgi Güvenliği Analisti
 9. Bilgisayar Sistemleri Analisti

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir