Menü Kapat

İnstagram hikaye sıralaması neye göre yapılıyor?

Son zamanlarda insanların sosyal medya kullanım oranının artmasıyla birlikte intagram kullanan insanların sayısı da son derece arttı. İnstagram story özelliğini aktif ederek insanların yaptıkları her şeyi her aktiviteyi paylaşmasını sağladı. Günümüzde milyonlarca insan instagram üzerinden hikayeler paylaşıyor ve birbirleriyle etkileşim halinde bulunmuş oluyor. Eğer instagramı aktif bir şekilde kullanıyorsanız bir hikaye paylaştığınızda izleyenler kısmında belirli kişilerin hep en üstte yer aldığını fark etmişsinizdir fakat akıllarda tek bir soru var; hikayeyi görenler neye göre sıralanıyor? Ben instagramı aktif bir şekilde kullanıyorum yaptığım bazı araştırmalar sonucunda bir çıkarım yaptım bunu size açıklayacağım.

Etkileşim diyerek demek istediğim stalklamadır. Yani birinin adını aratıp profiline girme, fotoğraflarını beğenme, yorum yazma, fotoğrafını kaydetme, gönderi bildirimlerini açma, direkt mesaj yoluyla konuşma, hikayelerine cevap atma gibi hareketlerdir.

Öncelikle kronolojik sıraya göre falan değil eğer böyle olsaydı fark edilirdi kronolojik sırayla alakası yok.

Yeni eklediğimiz kişilerin hep en altta yer aldığını fark ettim buradan etkileşim halinde olmadığımız kişilerin en altta yer aldığını gözlemleyebiliriz. Yeni eklediğimiz hesaplar ilk başta en alt sıralarda olurken zamanla etkileşim yaptıkça yukarı doğru çıkıyor.

Bu arada istisnalar olabiliyor. Mesela profiline hiç girmediğim fotoğraflarını beğenmediğim ya da konuşmadığım biri üst sıralarda çıkabiliyor. Bu da büyük ihtimalle onun beni stalkladığını gösteriyor.

Sıralama; karşılıklı takipleştiğininiz, sizin profilinize sık sık bakan insanlardan karşılıklı takipleşmediğiniz hesaplara doğru gidiyor.

Ayrıca sizin baktıklarınız değil, sizin profilinize girip bakan hesaplar listede yükseliyor.

Bu konuyla ilgili olarak reddit kullanıcıları harekete geçti ve bir araştırma yaptı. Açtıkları fake hesaplardan 1 hafta boyunca birbirlerinin profillerini ziyaret ettiler fakat hiçbir etkileşim yapmadılar. 1 hafta sonunda birbirini ziyaret eden hesapların hikaye sıralamasında en üstte yer aldığını gözlemlediler.

İnstagram’ın algoritması takip edilme durumunu da göz önüne alıyor. Yani eski sevgiliniz sizi takip etmese bile sizin profilinizi düzenli olarak ziyaret ederse hikaye sıralamasında üst sıralara çıkabiliyor.Eğer buradan bir sonuca varacak olursak; hikayeyi görenler sıralamasında en üstte çıkan hesaplar için bilin ki sizin profilinize düzenli olarak giriyor ve sizi stalklıyor.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir