Menü Kapat

İnternetim Hızlı Ama Ping Var Sorunu Nasıl Çözülür?

Lag. Tek başına kelime genellikle oyunculardaki öfke uyumlarını tetikler ve çoğu insanın çok oyunculu oyunları kaybetmesinin nedenidir.

“lag”, oyun ve sunucu arasındaki iletişim sorunlarından kaynaklanan video oyunlarındaki aksaklıkları ifade eder. Karakteriniz ekranda beklenmedik şekillerde sarsılıyor, çekimler kaydetmiyor veya diğer oyuncular etrafınızda ışınlanıyor gibi görünüyor olabilir. Lag, oyunun genel deneyiminden uzaklaşır ve rekabetçi çok oyunculu oyunlar için önemli bir sorun olabilir.

İnternetim hızım iyi olmasına rağmen ping yüksek diyorsanız gecikmeyi nasıl azaltacağınız ve oyun performansınızı artırmak için ek ipuçları burada.

Ping Nedir?

Lag olarak da adlandırılan gecikme, verilerin iki konum arasında dolaşması için geçen milisaniye cinsinden süreyi ifade eder. “Yüksek ping”, Call of Duty gibi rekabetçi oyunlarda ve iyi bir nedenden dolayı sizi anında hedef haline getirir. Yüksek ping gecikmeye neden olur.

Ne yazık ki birçok oyuncu için gecikme büyük ölçüde kontrolden çıktı. İnternet servis sağlayıcınız ve coğrafi konumunuz, yaşadığınız gecikme miktarını en büyük etkilerdir. Sunuculardan veya sivilceli İnternet kapsama alanına sahip bir bölgede uzun bir yoldaysanız, muhtemelen yüksek ping’e sahip olursunuz.

Parlak tarafta, Call of Duty gibi bazı oyunlar sizi coğrafi bölgenizdeki oyuncularla eşleştirmeye çalışır. Bu, gecikmenin etkilerini azaltmaya yardımcı olur, ancak yakınlarda bir maçı doldurmak için yeterli oyuncu yoksa, oyun sizi daha uzaktaki oyuncularla eşleştirdiğinden gecikme hissedebilirsiniz. Bu yüzden Amerika’da bir Asya sunucusunda oynamak genellikle idealden daha az bir deneyim sağlar.

Bununla mücadele etmenin bir yolu donanımınızı geliştirmektir. Birçok oyun yönlendiricisi gecikmeyi azaltma konusunda uzmandır ve bağlanabileceği alanı seçmenize izin verir, bu da oyunun sizi oyuncularla çok fazla eşleştirmesini durduracaktır (ancak bu, bir eşleşme bulmak için daha uzun bekleme süreleri anlamına gelebilir).

Gecikme sürenizin ne olduğundan emin değilseniz , Xfinity Speedtest ürününü kullanın . Bu size ping, indirme hızı ve yükleme hızınızı gösterecektir.

Gecikmelere ve Yüksek Ping’e ne sebep olur?

Gecikmeler ve Yüksek Ping sorunları genellikle bir ağ veya DNS sorununu gösterir. Yüksek hızlı bir internet bağlantınız varsa ancak web tarama hızınızın biraz yavaş olduğunu fark ederseniz, sorun DNS’de olabilir.

DNS kayıtlarını optimize ederek web tarama süresinde belirgin bir iyileşme yaşayacaksınız. Sadece bu değil, gecikmeler ve yüksek ping sorunu en hızlı DNS sunucusuna geçilerek kolayca düzeltilebilir.

Ağ kalitesi

Konsolunuz veya bilgisayarınız yönlendiricinize ne kadar yakın olursa bağlantınız o kadar iyi olur ve daha az “paket” kaybedersiniz. Paket kaybı, ağınız üzerinden gönderilen verilerin (veya paketlerin) hedefine ulaşmadığı ve genellikle gecikmeye neden olduğu zamandır. Veriler yayınlandıktan sonra, geri almak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur – ancak ağ durumunuzun en uygun olduğundan emin olmak için verilerin gönderilmesinden önce atabileceğiniz önleyici adımlar vardır:

# QoS özelliğini ayarlayın. Birçok yönlendirici, özellikle oyun yönlendiricileri, trafiğe öncelik vermenizi sağlayan bir Hizmet Kalitesi (QoS) ayarına sahiptir. Ağınıza birden fazla cihaz bağlandığında, oyun bağlantınızı diğerlerine göre önceliklendirmek, istikrarlı bir oyun oynamanıza yardımcı olacaktır.

# Kablolu bir bağlantı kurun. WiFi üzerinden bağlamak yerine, PC’nize veya konsolunuza bir Ethernet kablosu takın. Kablosuz bağlantıdan daha az kullanışlı olmasına rağmen, kablolu bir bağlantıda oynamak, WiFi üzerinden ağ kalitenizi etkileyebilecek birçok değişkeni ortadan kaldırır.

Bant genişliği

Bant genişliğini düşündüğünüzde, hızı düşünebilirsiniz – ancak bant genişliği aslında belirli bir süre boyunca iki konum arasında kaç byte ın seyahat ettiğini ifade eder. Bant genişliği genellikle saniyede megabit (Mbps) olarak ölçülür ve oyun sorunsuz bir deneyim için belirli bir bant genişliği gerektirir.

Kendi başlarına oyunlar genellikle bir ton bant genişliği kullanmasa da, diğer kaynaklar aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok fazla bant genişliği kullanıyorsa, oyununuz gecikebilir:

# Paylaşılan bağlantılar. Oynarken evinizdeki diğer kişiler (veya cihazlar) ağı kullanıyorlarsa, bant genişliğinizin belirli bir miktarını kullanırlar.

# Video veya müzik akışı. Elbette, en sevdiğiniz Spotify çalma listesini çalmak ve Blackout’ta şüpheli olmayan düşmanları çıkarmak harika, ancak bağlantınız en güçlü değilse, oyun oynarken herhangi bir şey yayınlamak deneyiminizi engelleyebilir.

# Becerileriniz olduğunda onları diğer insanlara göstermek istersiniz. Dezavantajı ise, oyununuzu Twitch veya Mixer’da yayınlamanın çok miktarda bant genişliği gerektirmesidir. 

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir