Menü Kapat

Ios Mu Android Mi?

Mobil alanda tartışmasız dünyanın en popüler işletim sistemleri olan ios ve android milyonlarca insan tarafından kullanılmakta. Yılallardır telefon kullanıcılarının en büyük tartışmalarından biri. Birçok kişi Android’i savunurken diğer taraftan belli bir kesim de Ios’u savunuyor. Peki bu işletim sistemi bu kadar önemli mi? Hangisi daha iyi?

Öncelikte telefon alırken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var bunları teker teker sıraladık.

1)Fiyat

Aslında bildiğiniz gibi fiyat konusunda Android daha avantajlı. Çünkü şu an piyasada Onlarca Android telefon üreten markalar varken Ios’u sadece Apple kullanıyor. Buradan yola çıkacak olursak rekabet her zaman iyidir. Andoid bir telefonun alternatifinin olması fiyatları düşürüyor.Fakat Ios da durum böyle değil sadece Iphone’un belli başlı modellerinden birini alabilirsiniz. Mutlaka iphone alacağım dersenizülke şartlarına göre yüksek miktarda bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.

2)Kullanım Rahatlığı

Bu kişiden kişiye değişen bir durum. İki taraftan da memnun olmayan kullanıcılar var. Buradaki en önemli faktör telefon üzerinden düzenleme yapabilme imkanı. Bir iphone kullanıcısı telefonun kullanım kolaylığından memnun değilse sistem üzerinden değişiklik yapamazken Android kullanıcısı yapabilir. Sonuca gelecek olursak iki işletim sistemi de kullanım açısından rahat olmakla birlikte bir android kullanıcısı memnun olmasa bile telefonu kendine uygun olarak düzenleyebilir. Bu konuda Android bir adım önde duruyor.

3)Performans

Performans açısından kullanıcı yorumlarına bakarsak Ios daha iyi diyebiliriz. Ios sadece Iphone telefonlar için geliştirilmiştir. Aynı zamanda Iphone da denenmiş sadece onun için stabil edilmiştir. Bu yüzden Ios daha başarılı diyebiliriz. Android tarafına gelirsek; Android onlarca marka tarafından kullanılıyor. Bu markaların arayüzleri birbirinden farklı ve bazı telefonlarda uyumluluk sorunları çıkabiliyor. Örneğin Sony arayüzü son derece stabil çalışırken diğer bir markada bir çeşit optimizasyon problemi çıkabiliyor. Sonuç olarak Iphone telefonlar performans açısından son derece iyi bir şekilde çalışıyor ve Android bu konuda Iphone kadar iyi. Özellikle Sony arayüz bakımından çok iyi durumda. Sony amiral gemileri Iphone telefonlarla çok rahat yarışacak durumda. Aynı zamanda yıllardır teknolojiye öncülük eden Samsung ve son zamanlarda dünya piyasasında mükemmel bir ivme yakalayan Huawei ve Meizu… Apple’ın karşısında çok ciddi rakipler var ve bunlar da pastadan pay alıyor.

4)Güvenlik

Artık akıllı telefonlardan her işmizi yaptığımız için güvenlik önemli bir konu haline geldi. Yaptığımız alışverişler, kredi kartı bilgileri, özel hayat gizliliği, kötü amaçlı yazılımlar… Android’in bazı güvenlik sorunları var bunu sebebi play store. Google play store da bazı kötü amaçlı yazılımlar var. Bu Iphone için de geçerli fakat bu konuda Iphone Android’den daha güvenli diyebiliriz.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir