Menü Kapat

iPhone Açılıp Kapanıyor Sorunu Çözümü

Son zamanlarda iPhone’larını iOS 14 / 13.7’ye güncelleyenler başta olmak üzere birçok iPhone kullanıcısı, iPhone’larının aniden kapandığını ve kendiliğinden yeniden başladığını bildirdi. Eğer iPhone Açılıp Kapanıyor ise ne yapabiliriz? Aslında, iPhone kapanır ve kendi kendine yeniden başlar, karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunlardan biridir. Aynı sorunla karşılaşırsanız doğru yere geldiniz. Bu makalede, iPhone’un kendi kendine kapanmasının yaygın nedenlerini öğrenebilir ve bu sorunu farklı yöntemlerle nasıl düzelteceğinizi öğrenebilirsiniz.

iPhone Güncellemeden Sonra Açılmıyor Ne Yapmalıyım?

İPhone’un iOS 14 veya herhangi bir ios sürümüne güncellerken açılıp kapanmasının yani elma logosunda takılı kalıyor olmasınının birçok olası nedeni vardır, burada en yaygın nedenlerden bazılarını aşağıda listeliyoruz:

  • iOS Güncellemesi Başarısız: Güncelleme yapamadıysanız veya güncellemenin ilerlemesini durdurduysanız, iPhone‘un kendi kendine kapanıp açılmasına neden olabilir.
  • Pilin ömrü bitmiş olabilir
  • Yetersiz depolama alanı olabilir
  • Kötü amaçlı yazılım tarafından saldırı: iPhone’unuz Jailbreak yapılmışsa, Apple tarafından sınırlandırılan diğer kaynaklardan uygulamalar yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, jailbreak’li bir iPhone, kötü amaçlı yazılımların saldırılarına karşı daha savunmasızdır ve iPhone’un kendi kendine kapanıp açılması gibi iPhone sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.
  • Donanım Sorunu olabilir

iPhone Açılıp Kapanma Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone telefonunuzu bilgisayara bağlayın, itunes programını açın ve kurtarma (DFU) moduna alın. Kurtarma moduna almak için:

  • iPhone 6s: Hem güç düğmesini hem de ana ekran düğmesini aynı anda basılı tutun, ekran kararıncaya ve ardından Apple logosu görünene kadar bırakmayın.
  • iPhone 7 ve 7 Plus: Sesi kısma düğmesine ve güç düğmesine uzun basın. Apple logosu göründüğünde, her iki düğmeyi de bırakabilirsiniz.
  • iPhone 8 / X / XS / 11: Sesi açma düğmesine basın ve bırakın; Ardından, sesi azaltma düğmesine basın ve bırakın; Son olarak, Apple logosu görünene kadar yan düğmeye uzun basın.

iphone açılıp kapanıyor

Yukarıda yazdığımız gibi apple iphone telefonu DFU moda aldıktan sonra itunes programında cihazınız senkronize edilecektir ve işlem bittikten sonra ekranda geri yükle/güncelle yazınızı göreceksiniz. Geri yükle seçeneğini seçerseniz cihazınız sıfırlanır ve yeniden ios yazılımı yüklenir. Güncelle seçeneğini seçerseniz cihaz sıfırlanmaz sadece güncellenir. Bu işlemi yaptıktan sonra cihazınız sorunsuz bir şekilde açılacaktır.

iPhone Yere Düştü Açılıp Kapanıyor

Eğer telefonu yere düşürdüyseniz ya da Telefonu tamir ettikten sonra bu durum başınıza geldiyse cihazda donanımsal bir sorun oluşmuş olabilir. Telefon yere düştükten sonra anakartında hasar meydana gelmiş olabilir bunun için güvenilir bir teknik servise gitmeniz gerekecektir. Anakart bazı durumlarda tamir edilebilirken fazla hasar gördüyse tamiri mümkün olmaz. Bu durumda anakartın değişmesi gerekecektir. Anakart değişimi de yüksek maliyetli bir iştir telefonunuzun fiyatı 2000₺ den düşükse anakart değişimi yaptırmanız ekonomik yönden mantıklı olmayacaktır.

Eğer batarya değişimi yaptıktan sonra açılıp kapanıyorsa da yüksek ihtimalle taktığınız batarya hatalıdır. Eski bataryayı takıp tekrar deneyin. Bu işlemleri yaparsanız iPhone Açılıp Kapanıyor sorununuz çözüme ulaşacaktır. İşinize yaradıysa arkadaşlarınızla paylaşın…

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir