Menü Kapat

SAR Değeri Nedir?

Telefon 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edildi. Graham Bell, birbirlerine binlerce kilometre uzakta olan insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağladı. Telefon zaman içinde gelişerek cebe sığacak seviyeye kadar geldi.

Tarihte bilinen ilk cep telefonu Motorola tarafından üretildi. 1983 yılında çıkan Motorola Dynatac 8000x ‘in pil ömrü 35 dakika ve ağırlığı 850 gramdı. Cep telefonun mucidi olarak bilinen Martin Cooper’ın çalışmaları üzerine yapılan telefon 3.995 dolardan satışa sunulmuştur.

Günümüzde cep telefonu kullanım oranının yükselmesi hem cep telefonu üreticilerinin hem de uygulama üreticilerinin işine yaradı. Son teknoloji telefonlar çıkmaya başlarken aynı zamanda uygulama ihtiyacı da doğdu.

Telefon kullanım oranının yükselmesi insanları hem olumlu hem de olumsuz yönde etkiliyor. İnsanlar eskiden sadece birini aramak için kullandıkları telefondan artık görüntülü konuşma, fotoğraf çekme, video çekme, ses kaydı, müzik dinleme,fotoğraf paylaşma gibi şeyleri yaptığı gibi aynı zamanda kafasına takılan bir soruyu aratarak anında cevabını bulabiliyor.

Sar Değeri Nedir?

Açılımı Spesific Absorption Rate ve türkçesi özgül emilim oranı olan SAR kısaca telefon kullanırken ne kadar radyasyona mağruz kaldığımızın ölçüsüdür. Yapılan araştırmalara göre bu değerin en fazla 1.00 olması gerekiyor. Eğer SAR değeri 1.00 da yüksek bir telefona sahipseniz baş ağrısı, kalp rahatsızlığı, geçici işitme kaybı, stres, dikkat dağınıklığı, sersemlik yaşayabilirsiniz

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir