Menü Kapat

Son dakika! Rekabet Kurulu WhatsApp’a soruşturma açtı

11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında hak.4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin herhangi bir nedenle ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla Rekabet Kurulu WhatsApp’a soruşturma açtı.

Whatsapp ve Facebook’un kullanıcılara kişisel verileri paylaşma zorunluluğunu başlatan hakkında Rekabet Kurumu resen soruşturma başlattı ve WhatsApp an itibariyle verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Alınan kararla birlikte ayrıca bahsedilen uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimali göz önünde olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi ile geçici bir tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar mutlaka bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Resen Soruşturma Ne Demek?

Resen soruşturma kamu davalarında tarafların isteği olmasa dahi karar verilebilmektedir. Cumhuriyet başsavcısının şikayeti sonucunda resen soruşturma açılabilir.

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir