Menü Kapat

Yönetim Bilişim Sistemleri İş İmkanları

Yönetim bilişim sistemleri bölümü bu yılın tercih döneminde çok büyük bir ilgi gördü. Tercih döneminde yüzde yüze yakın doluluk oranına sahip oldu. Eskiden hiç bilinmese bile artık YBS daha fazla insana ulaştı, daha fazla öğrenci bu bölümü duyup hakkında araştırma yapma şansı buldu. Gelecek ve kariyer planlaması yapmaya çalışan öğrenciler bu bölümü seçti. Belki hayallerindeki bölüm değildi fakat bu bölüm sayesinde hayallerine ulaşacaklar.

Yönetim bilişim sistemleri ne zaman kuruldu?

Yönetim bilişim sistemleri bölümü programlama bilen yöneticiler yetiştirir. 4 yıllık lisans bölümüdür. Türkiye’de ilk olarak 1995 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde kuruldu. Günümüzde aktif olarak 35 üniversitede faliyet gösteriyor. Eşit ağırlık puan türüyle öğrenci alıyor. YKS sınavından yeterli puanı alan bir öğrenci bu bölümü okuyabilir ama iyi bir ybsci olmak için sahip olmanız gereken bazı özellikler var.

Yönetim bilişim sistemleri uzmanlarının özellikleri

Birçok faklı karakter var. Herkes aynı işi yapamayabilir. Bir işi mükemmel yapabilmeniz için sahip olmanız gereken bazı özellikler vardır. Bu özelliklere sahipseniz iyi bir yönetim bilişim sistemleri uzmanı olabilirsiniz.

  • İyi bir problem çözücülerdir.
  • Kararsız olmazlar
  • Net ve kesin olurlar
  • Stratejileri teknolojik odaklı düşünebilirler.
  • Yeniliklere ve gelişmeye açıktırlar.
  • İletişim becerileri son derece iyidir.
  • Hem teknolojiyi hem yönetimi köprüleyebilir.
  • Ayrıntılara takılmadan büyük resmi görebilir.
  • Zamanı ve kaynakları iyi yönetebilir.

Yönetim bilişim sistemleri ne iş yapar?

Yönetim bilişim sistemleri (menagement information systems son derece dinamik bir alandır. Sürekli yeni teknolojilerin çıkmasıyla birlikte bilişimcilerin kendini geliştirmesi gerekiyor. Hızlı düşünebilen, sıkı çalışabilen, birçok işi dengede götürebilen insanlar ybs yi seçmelidir. Bu özelliklere sahipseniz iş bulmakta zorlanmazsınız. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte işletmeler gerçekten bilişime ayak uydurmaya çalışıyor. Örneğin bir yazılım projesini geleneksel yöntemlerle yönetemezsiniz. Aksi takdirde sonuç hüsran olur. İnsanlar bunu artık anladı. Yazılım projelerini en iyi Yönetim bilişim sistemleri yönetir. Bu alanda Proje yöneticisi olarak iş yapabilirsiniz. Aynı zamanda iş analisti, yazılım geliştirici, veritabanı analisti, sistem analisti, proje yöneticisi, bt danışmanı, iş zekası analisti, web geliştirisicisi, ağ yöneticisi olabilirsiniz.

Yönetim Bilişim Sistemleri Taban Puanları

Kubilay Sevük Administrator
Bartın Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. @kubilaysevuk ve @teknomaksi den bana ulaşabilirsiniz
follow me

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir